گوبرداری
گودبرداری چیست
اردیبهشت ۳, ۱۳۹۷
پیمانکاری ساختمانی
پیمانکاری راه و ساختمان
اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۷
نمایش همه

پیمانکاری ساختمان چیست

پیمانکاری ساختمان

پیمانکاری ساختمان

پیمانکاری ساختمان چیست

در یک جمله می توان پیمانکار را کسی دانست که موظف به انجام به موقع کار مورد پیمان در پیمانکاری ساختمان بر طبق دستورات قانونی تهیه و تنظیم شده است. وظایف پیمانکار را به طور مختصر می توان به صورت زیر تعریف نمود:

  1. پیمانکار موظف به رعایت کلیه مقررات ایمنی و مسئولیت در برابر بروز هر نوع حادثه می باشد.
  2. تهیه وسایل خدماتی و حفاظتی برای کارگران
  3. تامین کارگران کاربلد و پرداخت حق بیمه آنها

انواع شرکت های پیمانکاری

به دو دسته می توان تقسیم نمود : پیمانکاران کسب و کار و پیمانکاران خدمات

پیمانکاران کسب و کار یک نوع فعالیت خاص را به صورت کامل ارائه می دهند مانند بانکداری الکترونیکی و پیمانکاران خدمات، خدمت خاصی را ارائه می دهند. مشکلات کار این است که افراد غالبا با پیمانکاران دیگر نمی‌توانند جور شوند، یا افراط می‌کنند و یا تفریط.

قرارداد پیمانکاری ساختمان

شرایط عمومی پیمان یا همان قرارداد از اهمیت بسیاری برخوردار است. این همان قرارداد پیمانکاری ساختمان است که بین ارکان یک پروژه یعنی کارفرما، مهندس مشاور و پیمانکار منعقد می شود.  حال پاسخ به این سوال که قرارداد پیمانکاری یا پیمان چیست؟ پرسیده می شود.

قرارداد پیمانکاری یا پیمان شامل مجموعه اسناد و مدارکی است که در ماده‌ی ۲ موافقت‌ نامه درج می‌گردد. ماده ۲ موافقت ‌نامه، سندی است که مشخصات اصلی قرارداد پیمانکاری یا پیمان (مانند مشخصات دو طرف قرارداد، موضوع پیمانکاری، مبلغ و مدت زمان پیمان در آن ذکر می‌ شود). مورد بعدی در قرارداد، شرایط عمومی است که یک چارچوب کلی است که بسیاری از تکالیف، حقوق و مسئولیت‌های کارفرما و پیمانکار در آن قید شده است. این شرایط باید در تمامی قراردادهای پیمانکاری رعایت شود و اساساً هیچ‌گونه تغییری نباید در آن‌ها ایجاد شود.

مورد بعدی شرایط خصوصی پیمان است که به ‌منظور تکمیل شرایط عمومی تنظیم می شود. موارد آورده شده در شرایط خصوصی، هیچ‌گاه نباید موارد شرایط عمومی را نقض کند.

پیمانکاری ساختمان

پیمانکاری ساختمان

کارفرما
کارفرما شخص حقوقی است که معمولاً یک طرف امضاکننده‌ پیمان است. این شخص عموماً عملیات موضوع پیمان را بر اساس اسناد و مدارک پیمان، به پیمانکار واگذار می‌کند.

پیمانکار
پیمانکار در یک قرارداد ، شخص حقیقی یا حقوقی و طرف دیگر امضا کننده‌ پیمان است و اجرای موضوع پیمان را بر اساس اسناد و مدارک پیمان، به عهده گرفته است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + نوزده =